Nauczanie blokowe w klasie 6a

12 czerwca 2019

W klasie 6a nauczyciele zespołu przyrodniczego - z biologii, chemii, fizyki i geografii postanowili przeprowadzić blokowe nauczanie na temat wody. Aby lekcja stała się bardziej atrakcyjna, postanowiono wykorzystać wyjazd do Wrocławia i skorzystać z Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.- centrum wiedzy poświęcone wodzie.

Wystawa w bardzo atrakcyjny sposób przedstawia fascynujące zagadnienia, które są pomocne dla zrozumienia otaczającego nas świata. Sam fakt, że znajdowaliśmy się w zabytkowym XIX-wiecznym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000 m2 zrobiło duże wrażenie. Przed wejściem musieliśmy przejść przez najdłuższą „drukarkę wodną” w Europie. Sama wystawa pozwalała poruszać się nam w kilku obszarach; każdy z nich przedstawiał wodę z innego punktu widzenia: biologicznego, chemicznego, fizycznego czy geograficznego. W sali „Planeta wody” poznaliśmy teorie na temat pochodzenia wody i jej obecności  we wszechświecie. Mogliśmy wejść do wiernie odtworzonej kapsuły batyskafu Trieste, którym w 1960 r. dwójka śmiałków zanurkowała na dno Rowu Mariańskiego. Oglądaliśmy „stwory” zamieszkujące morza i oceany – od kilkumetrowych rekinów, przez ławice ryb, po drobnoustroje. Mieliśmy możliwość odpocząć na tropikalnej plaży i posłuchać kojącego szumu morza, albo przejść się w chmurze.
Podziwialiśmy dziesiątki modeli statków, łodzi i innych pływających konstrukcji. Dotykaliśmy wielu urządzeń, pomp, silników, dźwigni. Poznawaliśmy obecność motywu wody i jej znaczenia w religiach i w sztuce. Uznanie uzyskał interaktywny stół z mapami Wrocławia między innymi z czasu powodzi tysiąclecia, czy systemu wodociągów miejskich. Oczywiście można było taką lekcję o wodzie przeprowadzić w szkole, jednak ogrom wykorzystanych technologii multimedialnych, interaktywnych instalacji, wiernych replik i modeli oraz bogate w informacje ekrany dotykowe, uatrakcyjniły i zwielokrotniły możliwość przyswojenia wiedzy o wodzie przez naszych uczniów.