17 czerwca 2019
W klasie 4a i 4b nauczyciele techniki p. Dorota Radosz oraz języka angielskiego p. Małgorzata Caban oraz p. Agata Siwiec zorganizowały zajęcia blokowe  pt. "Zwierzęta bliskie, lecz z dalekiego świata",  które obejmowały przygotowawcze zajęcia w szkole a następnie  wyjazdowe warsztaty przyrodnicze w Muzeum Śląskim w Katowicach.

W celu uatrakcyjnienia zajęć zorganizowano wyjazd do Muzeum Śląskiego na wystawę archeologiczną. Tematem wystawy archeologicznej Bliskie, lecz z dalekiego świata. Historia udomowienia ssaków jest mało znana historia udomowienia  ssaków. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych szczegółów o początkach tego procesu, który rozpoczął się około 40 tys. lat temu, kiedy człowiek podjął pierwsze próby oswojenia wilka - przodka dzisiejszego psa.
Uczniowie poznali pochodzenie i dzieje zwierząt, takich jak pies, kot, koń, owca, koza, krowa oraz świnia. Dowiedzieli się kiedy, gdzie i w jaki sposób nastąpiło udomowienie wspomnianych dzikich gatunków, a także poznali drogi, jakimi, już jako zwierzęta hodowlane, dotarły do Europy.
Uzupełnieniem opowieści była prezentacja pozostałych ssaków udomowionych na świecie. Spośród 5500 gatunków człowiek zdołał udomowić zaledwie dziewiętnaście. W grupie prezentowanych eksponatów znalazły się elementy szkieletów zwierzęcych, wyroby z kości, skóry, naczynia i figurki pochodzące sprzed setek i tysięcy lat, posiadające znaczenie gospodarcze, kultowe, ale i łączące się ze sztuką czy rozrywką.
Wystawa pozwoliła dzieciom poznać tajniki pracy archeozoologów, badających zwierzęce szczątki kostne pochodzące z wykopalisk archeologicznych oraz stosowanych przez nich technik.
Uczniowie utrwalają poznane słownictwo na platformie Insta.ling. , wspomagającym programie do nauki języka obcego.
Zajęcia blokowe były bardzo udane, w podobnej formie zostaną zrealizowane w nadchodzącym roku szkolnym.