Frankofolik 2018

20 marca 2018

FRANKOFOLIK 2018 -  czyli osoba najbardziej zakręcona na punkcie języka francuskiego.

20 marca, w dniu Międzynarodowego Dnia Frankofonii został rozstrzygnięty w naszej szkole konkurs o tytuł Frankofolika 2018.

Od września 2017 roku  uczniowie otrzymywali kolejne zadania do wykonania, w których musieli wykazać się wiedzą na temat Francji, kultury krajów francuskojęzycznych, umiejętnością wyszukiwania informacji, tłumaczenia słów, itp. Rywalizacja trwała, aż do samego końca. By wyłonić zwycięzcę potrzebna była dogrywka, która także nie zakończyła konkursu. Ostatecznie wszystko rozstrzygnęło się w dodatkowym, ostatnim zadaniu.

Tytuł Frankofolika 2018 otrzymała Agata Strzelec, uczennica klasy V. Oprócz zdobytego tytułu Agata otrzymała słodki upominek prosto z Belgii, ufundowany przez sklep internetowy ChocoBel oraz nagrody rzeczowe ze strony Stowarzyszenia - Europa Języków i Kultur.

Warto przypomnieć historię konkursu o tytuł Frankofolika.

Wszystko zaczęło się w roku szkolnym 2011/2012 podczas lekcji języka francuskiego, na której uczniowie klasy frankofońskiej próbowali określić siebie, swoje zainteresowanie nauką i kulturą frankofońską. Stwierdzili, że są uzależnieni od francuskiego.

Wtedy narodził się pomysł stworzenia terminu nazywającego osobę interesującą się kulturą krajów francuskojęzycznych i lubiącą uczyć się języka francuskiego. Z połączenia francuskich słów, skojarzeń ze słowami „France”, „francophonie”, „folie” i „alcoolique” powstało „francofolique”. Dla osób nie znających francuskiego określenie to mogłoby być niezrozumiałe, dlatego uczniowie wymyślili polską wersję – Frankofolik, która oznacza osobę pozytywnie „uzależnioną” od języka francuskiego.

Coraz częściej gimnazjaliści posługiwali się tym określeniem w stosunku do tych osób, które interesowały się nie tylko językiem, ale i kulturą frankofońską. Stąd pomysł zorganizowania konkursu o tytuł Frankofolika. Pierwsza edycja miała miejsce w roku szkolnym 2012/2013. Konkurs cieszył się i nadal cieszy dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, dlatego jego kolejna edycja już we wrześniu 2018 roku! Pomysłodawca i organizator konkursu, nauczyciel języka francuskiego mgr Mirosława Bogacz, serdecznie dziękuje wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie i składa gorące podziękowania sponsorom – sklep internetowy ChocoBel, Polskie Stowarzyszenie - Europa Języków i Kultur, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, wydawnictwo Hachette.

• Powiększ zdjęcie Frankofolik 2018

Frankofolik 2018