Dzień Frankofonii w SP4

20 marca 2019

20 marca w naszej szkole był wyjątkowym i niezapomnianym dniem, ze względu na obchodzony tego dnia  Międzynarodowy Dzień Frankofonii – wielkie święto języka francuskiego i kultury krajów francuskojęzycznych.

Zobacz galerię!

Dla uczniów Gimnazjum obchody tego święta, to wieloletnia tradycja i choć dopiero po raz drugi obchodziliśmy je jako Szkoła Podstawowa, już teraz stwierdzić możemy, że najmłodsi uczniowie pokochali to święto i język francuski. Ramię w ramię ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami przygotowywali się do występów. Niejednokrotnie po raz pierwszy mieli kontakt z językiem francuskim, ale dzięki determinacji już po kilku próbach z radością i dumą śpiewali piosenki francuskie z takim akcentem, jakby spędzili we Francji przynajmniej ostatnich kilka lat! Zachwyt w oczach najmłodszych uczniów, którzy obserwowali, jak po francusku rozmawiają ze sobą starsi koledzy, zapoczątkował ich przygodę z językiem francuskim. Ilość przepięknych prac, które powstały na konkurs „Bajkowa Frankofonia” potwierdził tylko ich zachwyt i... nową pasję.

Tegoroczne obchody zaszczycił swoją obecnością Prezydent Miasta Mysłowice Pan Dariusz Wójtowicz oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Izabela Sanhen.

Był to również wyjątkowy moment wręczenia nagród i wyróżnień uczniom biorącym udział w licznych konkursach z języka francuskiego, które odbywały się od początku marca w naszej szkole. Uczennica naszej szkoły, Martyna Cichecka odebrała z rąk Pana Prezydenta upominek za zdobycie tytułu laureata konkursu przedmiotowego z języka francuskiego dla uczniów dotychczasowych gimnazjów, a Karolina Gabryś za osiągnięcia w wojewódzkich konkursach piosenki frankofońskiej.

Uczniowie klas starszych mogli wykazać się w tym dniu również swoją wiedzą na temat Francji i krajów francuskojęzycznych w specjalnie przygotowanym dla nich quizie kulturowo-językowym.

Organizator Dnia Frankofonii, pani Mirosława Bogacz, serdecznie dziękuje wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wydarzenia oraz sponsorom, którzy zapewnili nagrody i upominki dla uczniów (Polskie Stowarzyszenie Europa Języków i Kultur, Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela w Warszawie, wydawnictwo Hachette).

Dzień Frankofonii nabrał w tym roku wyjątkowego wymiaru, był bowiem swoistą wymianą pokoleń, przekazaniem tradycji najmłodszym, którzy może na razie inaczej postrzegają ten dzień, ale pewne jest to, że tradycję zachowają!

Laureaci konkursu plastycznego „Bajkowa FRANKOFONIA”

Kategoria kl. I

I miejsce: Wiktoria W., Milena K.

II miejsce: Lena B., Lena P.

III miejsce: Bartosz J., Wiktoria C.

Wyróżnienia otrzymali: Maja Sz., Damian W., Martyna T., Emilia P., Zuzanna P., Miłosz G., Lena P., Kacper D., Marta K.

Kategoria kl. II

I miejsce: Hanna T.

II miejsce: Paulina Z.

III miejsce: Paulina C., Wiktor U.

Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra M., Natalia P., Szymon K., Miłosz K.

Nagrodę specjalną za projekt przestrzenny

otrzymali: Maja K., Julia S., Oliwia L., Wiktoria K., Filip M.

Zwycięzcą konkursu plastycznego dla kl. IV-VI „Podróż do krajów frankofońskich” została Agata Bakensztos kl. 5a

Nagrody odebrali również laureaci konkursu „Kulinarne Variété”

I miejsce: Wiktoria B. kl. 7a

II miejsce: Michał S. kl. 3c (G)