Dzień Patrona i Dzień Regionalny

26 kwietnia 2019

Iwona Horczak, Mirosława Wocka i Tomasz Wrona to nauczyciele, którzy wraz ze swoimi uczniami przygotowali dla całej społeczności szkolnej Dzień Patrona Szkoły i Dzień Regionalny. Szkoła, której patronem jest Wojciech Korfanty, od samego początku istnienia dba o to, by w okolicy urodzin Korfantego przypomnieć jego postać.

Jest to też świetna okazja, by uczniom przybliżyć tematykę śląską. Zbliżyć ich do śląskiej kultury i tradycji. Dlatego przygotowano kilka stanowisk, by zrealizować te cele. W piątek 26 kwietnia uczniowie w różnych grupach od samego rana mogli uczestniczyć w wystawach, prezentacjach i warsztatach.

Na początek mała wystawa poświęcona patronowi, Wojciechowi Korfantemu. A do tego przypomnienie życiorysu patrona. Następnie prezentacja dawnych czynności domowych, jak kulanie nudli, biglowanie zieloskym z duszom, pranie na waszbrecie i młócenie zboża cepem. Potem warsztaty z tańca i pieśni śląskiej w wykonaniu zespołu „Karolinki” i ich opiekuna T. Wrony. Uczniowie uczyli się tańczyć „Kowola”, ale także obejrzeli kilka innych tańców. Czwartoklasiści (którzy mieli edukację regionalną) zaproponowali, by zatańczyć także „Mietlorza”. Oprócz tego uczniowie uczyli się pieśniczek „Miała baba łyso krowa” i „Jak jo chodził do szkoły”.  Następnie uczniowie mogli obejrzeć wystawę poświęconą walorom turystycznym i przyrodniczym Górnego Śląska. Po przejściu na ostatnie piętro, uczniowie zapoznali się z wystawą poświęconą wielkim ludziom Śląska, gdzie  dwie uczennice zaprezentowały sylwetki m.in. Josepha Eichendorffa, Matki Ewy Winckler, Augusta Kissa, Wojciecha Kilara, Augusta Hlonda, Bolesława Kominka i wielu innych. Ostatnią atrakcją tego dnia była prezentacja legendy o Eliaszu i Pistulce, którzy zakopali skarb pod kapliczką w Kosztowach.

Uczniowie szkoły przeżyli kilka godzin ubogaceni kulturą i historią Śląska. Lepiej poznany region, to większe związki z nim i lepsze zrozumienie jego specyfiki. I o to chodzi, by młodzi ludzie byli dumni ze swojego dziedzictwa.

Tomasz Wrona