29 października 2018

W poniedziałek 29 października uczniowie klas siódmych naszej szkoły, realizujący innowację z języka francuskiego pt. „Po francusku nie tylko we Francji” oraz ich starsi koledzy uczący się języka francuskiego, uczestniczyli w spotkaniu z panią Agatą Chrząszcz pochodzącą z Mysłowic, a obecnie mieszkającą we Francji.

Spotkanie prowadzone było zarówno w języku polskim, jak i francuskim. W trakcie rozmowy poruszona została kwestia występowania języka francuskiego na świecie, jego rola w międzynarodowych organizacjach (ONZ, FIFA, Czerwony Krzyż).

Pani Agata Chrząszcz podzieliła się z uczniami swoim osobistym doświadczeniem związanym z nauką języka francuskiego, opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z tym językiem i co dzięki jego znajomości udało się osiągnąć w jej życiu zawodowym.

Realizacja projektu Erasmus, studia we Francji, praca w ONZ, podróże do wielu krajów francuskojęzycznych, uczestnictwo w konferencjach w Brukseli i przebywanie wśród przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, to tylko część zrealizowanych przez Panią Agatę marzeń. W trakcie spotkania Pani Agata podkreślała, jak bardzo przydatna w obecnym świecie jest znajomość języka francuskiego, jak wiele zależy od nas samych oraz że wszystko jest możliwe, warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

Ciekawostki o Francuzach, ich zwyczajach, przepiękne zdjęcia przedstawiające Marsylię i jej okolice, gdzie obecnie mieszka Pani Agata, na pewno pozostaną w pamięci uczniów i być może staną się inspiracją i zachętą do jeszcze większego zaangażowania w naukę języka francuskiego!