Dzień języków Obcych oraz Dzień Frankofonii

21 lutego 2023

W związku ze zbliżającymi się obchodami Dnia Języków Obcych oraz Dnia Frankofonii w naszej szkole zapraszam uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie pt. „Mon dico français-anglais.”

Znajomość języków obcych ułatwia nam poruszanie się za granicą, umożliwia nawiązywanie nowych znajomości, docierania do informacji z różnych stron świata, pozwala nam odnieść sukces w szkole, przygotować się do przyszłej pracy, daje radość i ogromną satysfakcję. Ponadto nauka języków rozwija pracę mózgu, poprawia pamięć, uczy wyobraźni.

Drogi uczniu,
Czy wiesz, że znajomość jednego języka obcego np. angielskiego może być pomocna, przydatna i ułatwiać naukę innego języka?
Czy wiesz, że niektóre słowa mają to samo znaczenie w języku angielskim i francuskim? Mają nawet taką samą pisownię, np. ang parents / fr parents. Czasami różni je tylko wymowa, pisownia kilku liter np. ich kolejność ang. september / fr. septembre. Obserwując podobieństwa i różnice pomiędzy językami łatwiej ich się nauczysz i sprawniej będziesz się nimi posługiwać.

Jeśli masz ochotę poszukać innych słów, które mają podobną pisownię w j. angielskim i j. francuskim weź udział w konkursie pt. „Mon dico français-anglais” Mój słownik francusko-angielski.

Szczegóły dotyczące konkursu.

Cele konkursu:
- ukazanie podobieństw i różnic między językami,
- wzbogacenie słownictwa,
- promocja języków obcych,
- rozwijanie kreatywności.

1.Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4-8.
2.Zadanie konkursowe polega na znalezieniu 10 słów, które mają to samo znaczenie, a ich pisownia jest taka sama lub bardzo podobna w języku francuskim i języku angielskim oraz przedstawieniu ich na plakacie.
3.Format pracy: A3 lub A4
4.Wykonanie – technika dowolna (malarstwo, grafika, collage, techniki mieszane).
Uwaga: Plakat nie może być wydrukowany.
5.Plakat musi zawierać: tytuł w języku francuskim „Mon dico français - anglais”, słownictwo w języku francuskim i angielskim (10 słów), obrazki ilustrujące słowa.
6.Pracę należy wykonać indywidualnie.
7.Każdy uczeń może zgłosić do konkursu tylko jeden plakat.
8.Kryteria oceny pracy:
- zgodność z tematem i wymogami konkursu,
- poprawność językowa,
- oryginalność i pomysłowość,
- estetyka wykonanej pracy.
9.Na uczestników konkursu czekają nagrody!
10.Pracę konkursową należy oddać do 10 marca 2023 r. do nauczyciela j. francuskiego, p. Mirosławy Bogacz.
11.Do pracy należy dołączyć metryczkę z danymi ucznia:
a. imię i nazwisko,
b. klasa
c. zgoda rodzica/opiekuna autora pracy:
Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka (imię i nazwisko)_____ucznia/uczennicy klasy ___ w szkolnym konkursie „Mon dico français-anglais”.

Zapoznała/em się z regulaminem konkursu i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych mojego syna/mojej córki _____do celów konkursowych w związku z organizacją konkursu „Mon dico français-anglais” przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.
Zakres zgody na publikację wyników i wizerunku obejmuje: prezentację wyników, wręczenie dyplomów, publikację wyników i zdjęć na stronie internetowej szkoły, Facebooku szkolnym oraz lokalnych mediach.
(czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna)

Mirosława Bogacz