Francuski Scratch

11 grudnia 2023

Zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie „Francuski Scratch”

Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas 4-7, którzy interesują się programowaniem lub chcieliby postawić w programowaniu pierwsze samodzielne kroki, a przy tym odkryć bogactwo kultury frankofońskiej.

ulotka1

Cele konkursu:

- wprowadzenie uczniów w świat programowania - od najprostszych zadań do rozwiązywania większych problemów,
- rozwijanie umiejętności uczniów oraz zdobywanie nowych doświadczeń,
- rozwijanie kreatywności,
- promocja języka francuskiego i kultury frankofońskiej,
- rozwijanie zainteresowań programistycznych, językowych, kulturowych.

Regulamin, szczegóły dotyczące konkursu:

1. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu historyjki z wykorzystaniem aplikacji scratch ( https://scratch.mit.edu/).
2. Czym jest Scratch ? Z lekcji informatyki wiesz już, że Scratch jest największą na świecie społecznością zajmującą się programowaniem dla dzieci i prostym w użyciu językiem programowania, który pozwala dzieciom tworzyć wirtualne historie, gry i animacje. Scratch jest zaprojektowany, opracowany i moderowany przez Fundacja Scratcha, organizację non-profit. Scratch promuje myślenie obliczeniowe i umiejętności rozwiązywania problemów, twórczą naukę, wyrażanie siebie, współpracę i równość w informatyce. Scratch jest zawsze darmowy i dostępny w ponad 70 językach.
(źródło: https://scratch.mit.edu/)
3. Wymagania dotyczące projektu:
- Stworzona przez Ciebie historyjka musi być związana z Francją lub z krajami francuskojęzycznymi:
- „Tło lub tła” muszą wskazywać na kraj francuskojęzyczny poprzez charakterystyczne budowle, walory krajobrazowe, postaci, elementy kultury frankofońskiej itp.,
- „Duszek lub duszki” mogą zawierać w ubiorze, wyglądzie elementy związane z krajami francuskojęzycznymi,
- monolog lub dialog prowadzony między „duszkami” musi być w języku francuskim – krótkie, proste, podstawowe zwroty.

4. Pracę należy wykonać indywidualnie lub w zespole dwuosobowym.
5. Każdy uczeń / zespół może zgłosić do konkursu tylko 1 projekt.
6. Prace oceniane będą w 2 kategoriach wiekowych: klasy IV-V oraz klasy VI-VII.
7. Kryteria oceny pracy:
- tematyka projektu zgodna z regulaminem konkursu,
- poprawność językowa zapisanych słów, zwrotów,
- wymagane elementy,
- samodzielność w wykonaniu pracy,
- oryginalność i pomysłowość wykonania projektu.

8. Pracę należy przesłać do 19.01.2024r. na adres: mamonalicja@gmail.com
W treści wiadomości należy podać: imię i nazwisko ucznia, klasa.
9. Do 19.01.2024r. należy dostarczyć do nauczyciela zgodę rodzica/opiekuna autora pracy na udział dziecka w konkursie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych mojego syna/mojej córki ………………… do celów konkursowych w związku z organizacją konkursu „Francuski Scratch” przez Szkołę Podstawową Nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach.
Zakres zgody na publikację wyników i wizerunku obejmuje: prezentację wyników, pracy konkursowej, wręczenie dyplomów, publikację wyników i zdjęć na stronie internetowej szkoły, Facebooku szkolnym oraz lokalnych mediach.
(czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna)
10. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 12.02.2024r.
11. Na uczestników konkursu czekają nagrody i upominki.

Co zrobić, aby wziąć udział w konkursie?
1.Wejdź na stronę https://scratch.mit.edu/
2.Stwórz historyjkę na wskazany temat oraz zawierającą wymagane elementy zgodnie z regulaminem konkursu.
3.Zapisz swój projekt:
Jak to zrobić? - plik - zapisz plik na swoim komputerze, wejdź w folder pobrane, zmień nazwę pliku wpisując swoje imię i nazwisko, a następnie prześlij go na adres: mamonalicja@gmail.com
4.Dostarcz do nauczyciela informatyki – p. Alicji Mamoń lub j. francuskiego p. Mirosławy Bogacz zgodę na udział w konkursie.
5.Jeśli potrzebujesz pomocy, wskazówek, dodatkowych informacji o konkursie zgłoś się do organizatorów konkursu. Możesz również skorzystać ze wskazówek zamieszczonych na stronie Scratcha: https://scratch.mit.edu/projects/editor/?tutorial=getStarted

Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy konkursu: