Maria Konopnicka i kaligrafia.

11 lutego 2022

W lutym, uczniowie z klas trzecich i grupy świetlicowej kl. 2 a i c, uczestniczyli w bibliotece w zajęciach o Marii Konopnickiej, która została ustanowiona patronką roku 2022.

W maju tego roku mija 180 rocznica urodzin tej pisarki. Uczniowie poznali sylwetkę Marii Konopnickiej oraz jej twórczość dla dzieci. Okazało się, że prawie wszystkie dzieci znają wiersze poetki "Zła zima" oraz "Stefek Burczymucha".
W XIX wieku, w którym żyła Maria Konopnicka, dzieci uczyły się kaligrafii, czyli pięknego pisania. Nasi uczniowie również spróbowali swych sił i starali się jak najładniej przepisać dwie zwrotki z wybranego wiersza poetki i ozdobić je ornamentem. Później każdy uczeń pisał stalówka maczaną w kałamarzu z atramentem, tak jak to kiedyś robiły dzieci. Okazało się , że takie pisanie wcale nie jest łatwe:) Prace dzieci, kartki z przepisanymi fragmentami wierszy stworzą "Szkolną księgę wierszy Marii Konopnickiej". Będzie ją można po feriach obejrzeć w bibliotece:)

Gabriela Piasecka